Why Us?

Defensive Driver’s Discount and its founders have been offering the 6 hour Defensive Driving class  for New York drivers for years. We are a New York State Approved provider (#35) and are officially certified by the state to, unlike other providers, present the course the way you want it: either in an actual Classroom Setting or completely Online.

“Unlike our competitors, we mail the certificates within three days, sometimes the very same day!”

When you take the course through us, we’re Available by Phone and Email to answer any questions, before or after you sign up. We’ll provide you with the documentation you’ll need to present to your insurance company to get the 10% Premium Reduction as well as report your successful completion of the course to the DMV, so you can get Your Point Reduction as well.

Automatový ráj: Nejlepší hry v Česku 2023!

Úvod

V Česku je hraní online her a automatů stále populárnější. Každý rok přichází na trh nové a vzrušující hry, které přitahují hráče svou inovativností a zábavností. Pokud jste fanoušky online automatů a hledáte ty nejlepší hry v Česku pro rok 2023, máme pro vás skvělé tipy!

Nejnovější trendy

Automatové hry se neustále vyvíjejí a přizpůsobují se aktuálním trendům. V roce 2023 očekáváme několik novinek, které budou hráče nadchovávat. Jedním z hlavních trendů je zlepšení grafiky a vizuálního zážitku. Hry se stávají stále realističtějšími a hráči se mohou těšit na úchvatné vizuální efekty.

Dalším trendem je interaktivita. Hráči chtějí být více zapojeni do hry a mít možnost ovlivnit její průběh. Nové hry tak nabízejí různé bonusové funkce a minihry, které hráči mohou aktivovat. To jim dává pocit většího ovládání a zvyšuje jejich zábavu.

Názor

Top hry roku 2023

1. Hra XYZ

Hra XYZ je jednou z nejočekávanějších her roku 2023. Nabízí úžasnou grafiku a realistický zážitek. Hráči se ocitnou v prostředí fantasy světa plného dobrodružství a nebezpečí. Hra obsahuje také interaktivní prvky, které hráčům umožňují ovlivnit děj a získat bonusové odměny. XYZ je skvělou volbou pro všechny fanoušky fantasy a akčních her.

2. Hra ABC

Hra ABC je další skvělou volbou pro rok 2023. Tato hra se zaměřuje na tematiku doby dobrodružných objevitelů. Hráči se stanou členy expedice, která hledá ztracené poklady a objevuje nové světy. ABC nabízí úchvatné prostředí a autentický zážitek. Hráči mohou sbírat různé artefakty a odemykat nové úrovně. Tato hra je ideální pro všechny dobrodružné nadšence.

3. Hra DEF

Hra DEF je zaměřena na milovníky sci-fi a vesmírných dobrodružství. Hráči se ocitnou v prostředí budoucnosti a budou prozkoumávat různé planety a vesmírné stanice. Hra nabízí úžasnou grafiku a akční herní styl. Hráči se budou muset vyrovnat s nepřáteli a plnit různé mise. DEF je skvělou volbou pro všechny fanoušky sci-fi žánru.

Závěr

Rok 2023 přinese mnoho vzrušujících a inovativních her v Česku. Hráči se mohou těšit na lepší grafiku, interaktivní prvky a zábavné herní zážitky. Hry XYZ, ABC a DEF jsou jen některé z nejlepších her, které můžete v roce 2023 vyzkoušet. Nezapomeňte navštívit Názor pro podrobnější informace o nejlepších online automatech v Česku.

Here are the top five reasons to use Defensive Driver’s Discount vs. one of our competitors:

  1. We’re New York-based! Unlike our competitors in Florida, California and Texas, we operate fully out of the State of New York. In fact, this is the only state we work in and so we’re 100% focused on our fellow New Yorkers.
  2. In addition to our online course, we have Over 300 Physical Classroom Locations in the State of New York.
  3. We deliver your certificate within 3 days, whereas our competition can take up to 45 days.
  4. Our curriculum is the most up-to-date of any of the approved providers.
  5. Our Customer Service goes above and beyond. We’re available to answer questions before and after you sign up, and even go the extra mile to inform you two and a half years after you’ve taken the course that you’re elligible to retake it and continue receiving your discounts and any applicable point reductions.

“The class was easy, the teacher was very entertaining and really got the class involved which really helped the time to go by. No test! I would recommend this to any driver. I must say again, the teacher was great!!”

Anabella in Queens

More Testimonials

Great customer service, a New York-based company, speedy delivery of your certificate, convenient locations and the ability to take the class online set us apart from our competitors.

By now you’re aware that you can retake the course every three years. Once you do, that means three more years of the previously discussed Reduced Insurance Rates and Potential Point Reductions. In fact, we’ll send you an email around two and a half years from the date you’ve completed a course with us reminding you of your eligibility to take the course again.

10% Auto Insurance Premium Reduction for 3 Years

I’ll Do It!

* Successful completion of 320-minute Internet course by principal operator of insured vehicle provides 3-year, 10% premium reduction in base rate of motorist’s current car liability, no-fault & collision premiums. Point reduction benefits can be applied once within 18 months and reduce as many as 4 points from record. *** Note that prices listed on this website are for the Internet course. Prices for classroom courses vary by location.

Insurance Agent?

Affiliate with us!